Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 236 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Himalayan Triptych Reactivated - part 2# and 3#: Gasherbrum and Broad Peak traverses. Tryptyk Renaktywacja 2008 cz. II i III. /Version english and polish/

poniedziałek, 16 czerwca 2008 22:16
Skocz do komentarzy

Himalayan Trilogy once again, Himalayan Triptych Reactivated - 2008 climbing season.

Gasherbrum and Broad Peak traverses.

/Jun 09, 2008/ “The three-week rest that we took after the first part of the Himalayan Triptych Reactivated has come to an end,” reported Piotr Morawski last week. “We summitted Ama Dablam and then climbed on the Czech route on the NW face of Annapurna, which was one of the most beautiful expeditions I’d ever participated in. A mere 150 metres and a bit of luck was all we lacked to reach the top…”

“Still, it’s time to go back to our project, with parts two and three in one go. Peter Hamor and I are setting off to traverse the three Gasherbrum peaks: starting with GI (8068), via GII (8035) to GIII (7952), a long traverse that has never been completed in full before. We will ascend via the American route from Gasherbrum I side and descend from the pass between GII and GIII.”

“Then Piotr Pustelnik will join us for a Broad Peak’s traverse. Such climb that was first done in 1984 by Kurtyka and Kukuczka. They started from K2 Base Camp, climbed across the two Broad Peaks and descended from the main Broad Peak via the normal route. However, from the top of BP there is a beautiful ridge going down towards Concordia that has never been done in full and which we would like to climb to accomplish a complete traverse of Broad Peak’s points.”

Piotr’s mate Peter Hamor reported yesterday from Paiju - the climbers shall be on their way to Urdukas today.

Himalayan Trilogy once again, Tryptyk Reaktywacja - 2008.

TRYPTYK REAKTYWACJA - część II i III

Minęły trzy tygodnie odpoczynku, które mieliśmy po zakończeniu pierwszej części Tryptyku Reaktywacji. Weszliśmy na Ama Dablam w ramach aklimatyzacji, zrobiliśmy drogę czeską na zachodniej ścianie Annapurny, jedno z najpiękniejszych przedsięwzięć, w których miałem okazję brać udział. Zabrakło 150metrów i łutu szczęścia by znaleźć się na szczycie…
Czas zatem już wracać do Tryptyku Reaktywacji. Tym razem dwie części naraz. Aklimatyzację już mamy. Można od razu zacząć akcję górską…

część druga i trzecia:

trawers Gasherbrumów I,II,III
trawers Broad Peaku

Najpierw idziemy we dwóch z Peterem Hamoremna grań Gasherbrumów od GI (8068m) poprzez GII (8035m) do GIII (7952m). Rozpoczynamy drogą amerykańską od strony Gasherbruma I, a schodzimy z głębokiej przełęczy pomiędzy GII, a GIII. Trawers ten w całości nie został nigdy pokonany. Następnie ma dołączyć Piotr Pustelnik i udajemy się już we trzech na grań Broad Peaku, która została pokonana przez Kurtykę i Kukuczkę. Zaczęli oni od strony bazy pod K2, a zeszli z wierzchołka drogą normalną (przechodząc przez dwa pozostałe wierzchołki Broad Peaku). Z samego szczytu jest jeszcze piękna grań schodząca w stronę Concordii, której jeszcze nikt w całości nie przeszedł. Chcielibyśmy ją pokonać kończąc tym samym pełny trawers Broad Peaku.

Gasherbrum I (8068 mnpm) zwany również Hidden Peak, kiedyś określany jako K5, został pierwszy raz zdobyty 5 lipca1958 roku przez Andrew Kauffmana i Peterea Schoeninga z USA. 23 lipca1983 roku jako pierwsi Polacy na szczycie stanęli Kurtyka i Kukuczka pokonując południowo-zachodnią ścianę w stylu alpejskim. Z wierzchołka grań północna przechodzi przez przełęcz Gasherbrum i dochodzi do Gasherbruma II.

Gasherbrum II (8035 mnpm), czyli K4 na starych mapach, pierwszy raz został zdobyty przez Austriaków w 1956roku. Na jego szczycie do tej pory stanęło ponad 40 Polaków.Większość wejść odbywa się drogą normalną. Ostatni w naszych planach pierwszej grani, czyli Gasherbrum III (7952 mnpm) nie jest górą zbyt popularną, może dlatego że nie ma 8000 metrów. Po raz pierwszy zdobyty został przez Polaków w 1975 roku.

Broad Peak (8047 mnpm) to trzeci ośmiotysięcznik znajdujący się w masywie Gasherbum. W ramach Tryptyku Himalajskiego w2006 roku 8 lipca na wierzchołku stanął Piotr Pustelnik i Peter Hamor,dzień później Piotr Morawski. Początkowym planem wtedy było zrobienie nowej drogi na grani, którą w tym roku mamy zamiar zakończyć trawers.

Zatem roboty sporo, czasu też pod dostatkiem.Trawersy na tych wysokościach są dużym wysiłkiem dla organizmu ze względu na wiele dni na dużej wysokości. Poprzednie lata (chociażby wschodnia grań Annapurny) oraz ten sezon przygotowały nas dobrze zarówno do wysiłku na dużej wysokości, jak i do szybkiego wspinania i poruszania się w trudnym terenie. Oby tylko pogoda dopisała, za co trzymajcie kciuki! Burza na Annapurnie pokazała nam, że niewiele od nas potrafi zależeć, nawet jeśli jesteśmy prawie pewnisukcesu.

Wyprawa wyrusza 1 czerwca z Warszawy. Czerwiec przewidywany jest na trawers Gasherbrumów. Pod koniec czerwca przylatuje Piotr Pustelnik i rozpoczynamy drugą część projektu na Broad Peaku. Powrót planowany jest na koniec lipca.

Jesteśmy wdzięczni sponsorom, bezktórych wyprawa nie odbyłaby się. Chciałbym też złożyćszczególne podziękowania dla firmy Alpinus,która aktywnie pomogła w zwalczaniu piętrzących siękłopotów i usunęła wiele kłód spod nóg oraz firmie Kelvin za pomoc w ostatnim momencie.

od lewej:
Piotr Pustelnik - jest zdobywcą 13 ośmiotysięczników, brałudział w wielu wyprawach w Himalaje, Karakorum i góryświata, wspina się w górach wysokich od 1985 roku
Piotr Morawski –zdobywca 4 ośmiotysięczników,jako pierwszy człowiek zdobył Shisha Pangma zimą, jego domeną są rzadkouczęszczane drogi, jak zimowe, czy powtórzenia rzadko robionychdróg.
Peter Hamor – zdobywca 5 ośmiotysięczników,najlepszy słowacki himalaista, zdobywca Korony Ziemi, ma na koncie 2 wejścia na szczyty ośmiotysięczne jako pierwszy Słowak.

*** Źródła: - http://www.goryonline.com/ - http://www.piotrmorawski.com/

AddThis Social Bookmark Button

AddThis Feed Button
zapraszam do subskrybcji mego bloga.
Podziel się
oceń
0
0


Comments / Komentarze

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.


Ciekawe strony

Kwartalnik turystyczny-W górach

pamir

Szkoła wspinaniaPrzewodnik po górach


poniedziałek, 22 stycznia 2018

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O moim bloogu

Great tops for everyone! Motto of my life -my destination - Everest, come and visit my adventure world:) Everest to blog o wyprawie na dach świta o marzeniu, o zdobywcach, himalaistach, wyprawach, tr...

more / wiecej...

Great tops for everyone! Motto of my life -my destination - Everest, come and visit my adventure world:) Everest to blog o wyprawie na dach świta o marzeniu, o zdobywcach, himalaistach, wyprawach, trekkingu, podróżach na koniec świata..

schowaj...

hidentity.orgLocations of visitors to this page
National Geographic Video Shorts

Everest - Express Widgets


Everest my dream - Express Widgets

Powiadamiacz

Powiadom kumpla o moim serwisie!

powiadom.4free.pl


Ważne daty
Kalendarz imieninblog counter
since 12feb2008 View My Stats


Lubię to

Więcej w serwisach WP

Facet

Pytamy.pl