Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 237 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdobywanie Everestu

sobota, 31 marca 2007 23:01
Przedstawiam kolejny film o zdobywaniu Everestu.

Podziel się
oceń
0
0

Comments / komentarze (3) | Leave a Reply / Dodaj komentarz

Zdobywanie Mount Everest'u.

środa, 28 marca 2007 12:07
Film przedstawiam wspinaczke, zdobywania Everest i wspaniale postaci zdobywcow, nie zawsze docenianych i pokazywanych w mediach, a sa Wielcy - Szerpowie zdobywcy Everestu.

Podziel się
oceń
0
0

Comments / komentarze (0) | Leave a Reply / Dodaj komentarz

Trekking in the Everest Region of Nepal.

poniedziałek, 26 marca 2007 16:13
Zapraszam na ciekawy film o trekkingu w rejonie Everestu.Podziel się
oceń
0
0

Comments / komentarze (1) | Leave a Reply / Dodaj komentarz

Pierwsza everestowska wyprawa cz.6

sobota, 24 marca 2007 19:23
Dziś napisze ostatnia część o tej wspanialej wyprawie.

20 sierpnia rozpoczeły się przygotowania do ostatecznego szturmu, a już 10 dni później Mallory wraz z Bullockiem prześli do bazy wysuniętej. Pozostali tam na wyskokości 5250 m przez 3 tygodnie czkajac na przejście monsunu. Wkrótce dołączyli do nich pozostali uczestnicy wyprawy, w tym również Raeburn, który dopiero co powrócił z Sikkimu. 21 września podoga się poprawiła dając nadzieję na dalsze wspinanie. Z pomocą Szerpów Mallory wraz z Morsheadem załorzyli obóz na Lhakpa La i wreście mogli też przyjżeć się stokom wznoszącym się w kierunku Przełęczy Północnej. Już następnego dnia pełen determinacji Mallory wraz z Bullockiem i Wheelerem wyruszyli na rekonesans. Za nimi podążali Morshead, Wollaston i Howard-Bury, na wypadek gdyby grupa czołowa wspinaczy potrzebowała zmiany. Raeburn natomiast pozostał w bazie wysunietej by pilnować ekwipunku, namotów, zapasów rzywności, sprzętu. Zespoły wspinaczy spędziły noc na Lhakpa La przy 34-stopniowym mrozie. O świcie Wollaston i Howar-Bury okazywali wielkie oznaki zmęcznia dlatego też Morshead z kilkomi Szerpami sprowadzili ich do położonych poniżej namiotów. Pozostali wspinacze rozpoczeli zejście na drugą strone przełęczy, a następnie przekroczyli lodowiec Rongbuk Wschodni i załorzyli kolejny obóz na wyskokości 6700 m, nieco poniżej drogi prowadzącej na Przełęcz Północną. W nocy huraganowy wiatr uniemożliwil im sen, ale następnego ranka rozpoczeli wspinaczke w kierunku przełęczy. Znajdujący się w ich grupie Szerpowie torowali droge. Pierwszy odcinek nie przedstawiał trudności, wyżej stoki stawały sie jednak strome, a posówanie sie naprzód chamował głęboki śnieg. O godzini 11,30 zespół dotarł w końcu na niższą platformę Przełęczy Północnej. Mallory pragnął iść dalej, ale inni okazali się zbyt zmięczni i zdecydowano się na nocleg. Wkońcu 24 września porywisty wiatr zmusił wszystkich do odwrotu, a tym samym lodowe zimno himalajskiej jesieni pokonało wspinaczy, ale  sama droga na Everest była już rozpoznana. Osiągniecie Przełęczy Północnej i rozpoznanie terenu spełniało poniekąd cele ekspedycji z 1921r i dlatego można ja uważać za zakończoną sukcesem.

 

Wspinacze pokonują seraki, szczeliny i uskoki by wytyczac droge na szczyt.
Podziel się
oceń
0
0

Comments / komentarze (1) | Leave a Reply / Dodaj komentarz

Pierwsza everestowska wyprawa cz.5

czwartek, 22 marca 2007 13:55
Po rozpoczęciu dalszych poszukiwań nadal podstawowym celem było znalezienie podejścia na Przełęcz Północną. Z kolejnej doliny wspinaczom znowu ukazała sie gigantyczna sylwetka góry, ale odnalezienie właściwej drogi nadal nie przychodziło łatwo. Próba wzdłuż doliny Kama nie przyniosła rezultatu i dlatego zespół zawrócił w kierunku Kharty i podążył innym, północnym odgałęzieniem doliny. Z powodu niedyspozycji Malory'ego Bullock prowadził badania samotnie. Po kilku błedach w ocenie położenia i błądzeniu w terenie wspinaczy "dopadło" zwątpienie co dalej. Bullock uporczywie twierdził, że lodowiec schodzacy w kierunku wschodnim z Przełęczy Północnej w pewnym momencie zmienia bieg, zawraca na północ, a nastepnie łączy sie z główną odnogą lodowca Rongbuk. Pogladu tego nie podzielał Mallory, ale sytuacje wyjasnił Howard-Bury przesyłajac do obozu wspinaczy jeden ze szkiców topograficznych Wheelera. Obserwacje mierniczego co do drogi lodowca potwierdzały przypuszczenia Bullocka, ale i ta hipoteze należalo sprawdzić. Po odzyskaniu sił Mallory ponownie wyruszył na zwiad, tym razem z Morsheadem. Wraz z kilkoma szerpami wspinacze skierowali sie na przełęcz Lhakpa La, sądząc że to rozwiazanie zagadki. Gdy wspieli sie na siodło przełęczy chmury uniemożliwiły im wytyczenie przejścia na drugą stronę. Jednak tym razem Mallory był pewien : droga na Przełęcz Północną wiedzie właśnie tędy - po prostu należy zejść do kotła, gdzie zaczyna sie lodowiec Rongbuk Wschodni i wejść ponownie po przeciwległym stoku, który jednak z tamtego miejsca nie był widoczny. Po zakończeniu rekonesansu wspinacze wrócili do Kharty. Był 20 sierpnia i należało starannie przygotować plany ostatecznego szturmu.
 

Brytyjscy wspinacze poszukujacy drogi na szczyt i na Przełęcz Północną.

Podziel się
oceń
0
0

Comments / komentarze (1) | Leave a Reply / Dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.Ciekawe strony

Kwartalnik turystyczny-W górach

pamir

Szkoła wspinaniaPrzewodnik po górach


poniedziałek, 22 stycznia 2018

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O moim bloogu

Great tops for everyone! Motto of my life -my destination - Everest, come and visit my adventure world:) Everest to blog o wyprawie na dach świta o marzeniu, o zdobywcach, himalaistach, wyprawach, tr...

more / wiecej...

Great tops for everyone! Motto of my life -my destination - Everest, come and visit my adventure world:) Everest to blog o wyprawie na dach świta o marzeniu, o zdobywcach, himalaistach, wyprawach, trekkingu, podróżach na koniec świata..

schowaj...

hidentity.orgLocations of visitors to this page
National Geographic Video Shorts

Everest - Express Widgets


Everest my dream - Express Widgets

Powiadamiacz

Powiadom kumpla o moim serwisie!

powiadom.4free.pl


Ważne daty
Kalendarz imieninblog counter
since 12feb2008 View My Stats


Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl